Etsi tältä sivustolta

FC Honka ry:n vuosikokouksen siirtäminen

Julkaistu

Espoolainen jalkapalloyhteisö ja seuratoiminta ovat suuren haasteen edessä. Tilanne on poikkeuksellinen koko suomalaisessa yhteiskunnassa. Seurayhteisömme yhteishenkeä mitataan nyt erityisen vaikeassa tilanteessa. Työskentelemme aktiivisesti parhaiden ratkaisujen löytämiseksi. 

Tiedotamme tällä viestillä FC Honka ry:n sääntöjen mukaisen, 18.3. pidettäväksi suunnitellun vuosikokouksen siirtämisestä. Seura tulee tiedottamaan jäsenistöään lisää toiminnan keskeytyksen vaikutuksista sekä siitä seuranneista toimenpiteistä viimeistään keskiviikkona 18.3. Valmentajilla on tällä hetkellä selkeä suunnitelma siitä, miten pelaajien omatoiminen harjoittelu tulevina viikkoina järjestetään. 

FC Honka ry:n vuosikokouksen siirtäminen

Alla  olevan,  yhdistyksen  säännöistä  (http://fchonka.fi/seura/saannot/)  nostetun otteen  mukaan, FC Honka ry:n sääntömääräinen vuosikokous  tulisi pitää maaliskuun aikana:  

5. SEURAN VARSINAISET JA YLIMÄÄRÄISET KOKOUKSET  
Seura  pitää  vuosittain  kaksi  (2)  varsinaista  kokousta,  vuosikokouksen  maaliskuussa  ja syyskokouksen lokakuussa.  Kokouste n paikat  ja  tarkemmat  ajat  määrää  johtokunta.  
Kutsu  vuosikokoukseen,  syyskokoukseen  ja  ylimääräiseen  kokoukseen  on  julkaistava  vähintään 14 päivää  ennen  kokousta  sanomalehti-ilmoituksella seuran syyskokouksen määräämässä lehdessä ja  seuran  verkkosivuilla.  

Johtuen  koronaviruksen  aiheuttamasta  tilanteesta  yhteiskunnassamme,  FC Honka ry:n johtokunta  ymmärtää,  että  jäsenistön  tosiasiallinen  osallistumismahdollisuus  seuran  vuosikokoukseen  on  merkittävästi  heikentynyt.  Yhdistysmuotoisessa  toiminnassa  jäsenistöllä tulisi olla seuran sääntömääräisissä kokouksissa tosiallinen mahdollisuus vaikuttaa seuran toimintaan.  

Yhdistyksen  johtokunta  on  edellä mainitun  lisäksi  arvioinut,  että  kokouksen  siirtämisestä  ei  aiheutuisi  kenellekään  yksittäiselle  osapuolelle  vahinkoa.  

Yhdistyksen  johtokunta  on edellämainituin  perustein  päättänyt  siirtää  vuosikokousta eteenpäin. Epidemiasta syntynyttä tilannetta seurataan jatkuvasti ja vuosikokouksen uusi päivämäärä tiedotetaan sen varmistuttua. Uusi päivämäärä ilmoitetaan yhdistyksen sääntöjen mukaisesti 14 vuorokautta ennen sen pitämistä syyskokokuksen päättämällä tavalla Länsiväylä -lehdessä  sekä  yhdistyksen  verkkosivuilla  (www.fchonka.fi).  
  


Kun ihmiset kohtaavat toisensa kriisin keskellä myötätuntoisesti, se kantaa. Kannetaan yhdessä vastuuta ja pidetään toisistamme huolta. 

Terveisin, 
Mariet Louhento, puheenjohtaja 
FC Honka ry

Back to top