Etsi tältä sivustolta

Tyttöjen pelaajanpolkua yhtenäistetään ja yhteistyötä lisätään

Julkaistu
FC Honka tulee panostamaan kaudella 2018 tyttöjen pelaajanpolun kehittämiseen sekä espoolaisen yhteistyön lisäämiseen seurojen välillä. Kuluneen kauden menestystarinalle halutaan rakentaa jatkumoa.

Kausi 2017 on ollut honkalaiselle tyttö- ja naisjalkapallolle menestyksekäs. Naiset palasivat kultakantaan liigassa pitkän tauon jälkeen ja TBSM voitti Suomenmestaruuden sekä menestyi Euroopassa. Lisäksi T2002 ja T2005 ikäluokat valloittivat muun muassa Helsinki Cupin.

Tulevalla kaudella FC Honka panostaa tyttöjalkapallon pelaajanpolun rakentamiseen. Yhtenäistä linjaa toiminnalle haetaan keskittämällä valmennuspäälliköiden Kimmo Ketonen ja Kjell Friberg osaamista tyttöjen U12-15 ikävaiheisiin. Lisäksi seuran Suomen Palloliitolta saama Fortum Tutor -tuki keskitetään puhtaasti tyttöjalkapallon kehittämiseen sekä seurayhteistyön rakentamiseen Espoossa. Fortum Tutorina FC Hongassa tulee kaudella 2018 toimimaan UEFA A-lisenssin omaava ja opettajana siviilityötään tekevä, entinen huippujalkapalloilija, Emma Tillander.

Tyttöpuolelle on suunnitteilla paljon uutta. Mainittavina uudistuksina mm. seuran oma tytöille suunnattu jalkapalloleiri sekä U14-15 ikävaiheeseen käynnistettävä seurayhteistyötoiminta. Lisäksi parhaillaan käydään keskustelua U13 ja vanhempien ikäluokkien kansainvälisestä yhteistyöstä ja Nordic Academy Games pilotoinnista tyttöpuolella.

Tyttöjoukkueiden valmennuksellinen organisoituminen kaudella 2018

TU18 

Ari Innala jatkaa vastuuvalmentajana TB –ikävaiheessa menestyksellisen vuoden päätteeksi. Innalan parina jatkaa niin ikään kuluneelta kaudelta tuttu Timo Lanki. Suomen mestareiksi joukkueensa luoneen valmentajaparin meriitteihin kuuluin kaudella 2017 myös TB-Youth joukkueen nostaminen 1. divisioonaan. Tulevalla kaudella B –tyttöjen pelaajapooli on noin 45 pelaajaa, joka tarjoaa loistavaa taustatukea Naisten liigajoukkueelle. Innala on koulutukseltaan UEFA B –valmentaja ja suorittaa parhaillaan Valmentajan ammattitutkintoa.

TU14-15

Seuran tyttöpuolen valmennuspäällikön tehtävissä jatkava Kimmo Ketonen (UEFA B –lisenssi) tulee alkavalla kaudella vastaamaan C –ikävaiheiden Akatemia/Mustien -joukkueiden valmennuksesta. Kyseinen ikävaihe on erittäin kriittinen pelaajakehityksen kannalta ja Ketosen rooli tulee olemaan merkittävä myös espoolaisen seurayhteistyön rakentamisessa.

TU12-13

D –ikävaiheessa olevat tyttöjen ikäluokat 2005 ja 2006 tulevat tekemään tiivistä yhteistyötä kaudella 2018. TU13 ikäluokan nimettynä vastuuvalmentajana jatkaa joukkueen Helsinki Cupin mestaruuteen ja Aluesarjaan luotsannut Nico Nieminen. TU12 joukkueen vastuuvalmentajana tulee alkavallakin kaudella toimimaan Mirka Hulkkonen. Vastuuvalmentajien lisäksi seura kohdentaa valmennuspäällikkö Kjell Fribergin työpanosta joukkueisiin. Resursoinnilla halutaan vahvistaa seuran valmennuslinjan jalkautusprosessia ja tukea tyttöjalkapallon kehittämistyötä.

TU11 ja nuoremmat

Ikäluokkamallivaiheessa seuran ikäluokkavalmentajat koordinoivat koko ikäluokan toimintaa. Tyttöjen TU11 ja TU10 ikävaiheessa olevat 2007-08 syntyneet tyttöpelaajat ovat jo muodostaneet niin tiiviin ja toimivan yhteistyömallin, että nämä toimivat hieman etäämmällä ikäluokkavastaavien Jani Lähteen (U11) ja Dieudonne Mavundan (U10) tarkoin johtamasta poikapuolesta. Tyttöjen osalta toimintaa päältä katsoo, ”general managerin” -roolissa, kokenut jalkapallovalmentaja Joonas Haapaniemi. Ikäluokkien joukkueissa toimii myös useampia tulevaisuuden valmentajalupauksia, kuten Nea TaittonenMinka Sukanen ja Lotta Penttinen sekä Jessika Lindström ja Kreeta Halme.

TU9 ikävaiheen ikäluokkavalmentajana toimii Niko Vainio (liikunnanohjaaja) ja TU8 ikävaiheessa Apollo Brito de Medeiros. Nuorimpien ikäluokkien toimintaa koordinoimassa on Jere Matinlassi.

Back to top